Микола Трохимович Пасов народився 10 грудня 1914 в г.Мелеузе РБ. Помер 8 липня 1975 року, похований у Уфа. Русский. Освіта вища. Член КПРС з 1944 р
До призову в армію працював робітником, потім агентом по заготівлі і сплаву деревини в с.Kara Белорецкого району, працював секретарем відділу охорони здоров'я виконкому Мелеузовського районної Ради депутатів трудящих, рахівником, бухгалтером млинового комбінату в Ташкент, інспектором сектора народного господарства Західно-Казахстанської обласного фінансового відділу в г.Уральске, інспектором фінансового відділу виконкому Ташкентського міської Ради депутатів трудящих.
У Радянську Армію призваний в грудні 1940 р Сталінським райвійськкоматом Ташкент. У 1942 році закінчив Сухумское військове піхотне училище. На фронті Великої Вітчизняної війни з 24 квітня 1944 р
Командир 7-ї стрілецької роти 229-го стрілецького полку (8-а стрілецька дивізія, 18-а армія, 4-й Український фронт) лейтенант Н.Т.Пасов особливо відзначився в боях на р.Прут. З нагородного листа на Н.Т.Пасова: «Тов. Пасів своєю ротою знищив до роти піхоти противника, розгромив штаб і захопив у полон полковника, 15 офіцерів, 5 рацій, 1 автомашину супротивника і багато іншого військового майна і озброєння.
Увірвавшись на станцію Лелятін, знищив роту велосипедистів і захопив у полон 50 ворожих солдатів і офіцерів, 4 гармати і 20 коней.
01.08.44 р в районі висоти 966,1 противник потіснив одне наше підрозділ. Тов. Пасів, отримавши наказ відновити своєю ротою втрачене положення, безстрашно з вигуком: «За Сталіна! За Батьківщину! »Першим кинувся вперед, тягнучи за собою бійців і командирів на бойові подвиги, і протягом однієї години виконав наказ. На всьому протязі бою тов. Пасів йшов попереду, як цього вимагала обстановка. Особисто сам убив 1 ворожого офіцера і до 20 солдатів ...
Будучи 2 рази поранений, тов. Пасів не покинув поля бою і після 3 поранення прийшов до мене - командиру полку, доповів про виконання наказу ... ».
ЗВАННЯ ГЕРОЯ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ Н.Т.ПАСОВУ ПРИСВОЄНО 24 БЕРЕЗНЯ 1945 р
Після закінчення війни Н.Т.Пасов жив в Уфа, працював інспектором відділу фінансування комунального господарства Міністерства фінансів БАССР, заступником завідувача центральної ощадною касою №61 Кіровського району Уфи, завідувачем центральної ощадною касою №7046 Жданівського району Уфи, старшим інспектором Управління ощадних кас, завідувачем центральної ощадною касою №7045 Радянського району Уфи.
Нагороджений орденами Леніна, Богдана Хмельницького III ступеня, Вітчизняної війни I і II ступеня, медалями. |