Пт, 29.03.2024, 02:31 Вітаю Вас Гость

Рахівське регіональне відділення громадської організації "Пошук"

Меню сайту
Категорії розділу
Предмет "Захист Вітчизни" [38]
Біографії героїв [14]
Паспорти військових поховань [2]
архів [23]
Спогади,мемуари [4]
Участь в ІІ світовій війні [2]
Афганська війна [5]
Військові конфлікти за добу СРСР [1]
ЗНО [22]
Позакласна робота [0]
Календарне планування [0]
конспекти занять [0]
Презентації з ЗВ [2]
Презентації з історії [2]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 103
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
УСВА
Новини Закарпаття
Народна память
Книга памяті
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Головна » Файли » Афганська війна

Хроніка Афганської війни
08.10.2013, 19:16
Хроніка Афганської війни


1979 РІК
З квітня 1978 по березень 1979 року було підписано 75 угод з питань економічної допомоги ДРА, що супроводжувалося прибуттям до Афганістану 4500 наших радників.
Початок січня - Загострення обстановки в ДРА: озброєні виступи проти нової влади в центральних провінціях - Хазараджате, Нурістане.
14 лютого - Викрадений і пізніше 10 березня убитий американський посол А.Даббс групою маоїстського толку "Національний гніт".
Квітень-травень - Зустрічі помічника президента США по національній безпеці З.Бжезінського з керівниками Пакистану і Китаю.
Березень - Зустріч Л.І.Брежнева і Н.М.Тараки.
15 березня - Антиурядовий заколот в р. Герате. Загинуло 2 радянські громадяни, зокрема військовий радник майор Н.Я.Бізюков - перший радянський військовослужбовець із загиблих в Афганістані.
- Перше прохання про введення військ (всього таких прохань було близько двадцяти).
16 березня - Міністр оборони СРСР Д.Ф.Устінов наказав начальнику Генерального штабу підготувати одну з повітряно-десантних дивізій до можливого десантування, а три авіаполки - до перебазування. Перевести дивізію САВО в район Термеза (у квітні дивізія повернулася в свій округ).
17 - 19 березня - На засіданнях Політбюро ЦК КПРС обговорювалася ситуація в Афганістані, прохання про введення військ.
18 березня - Телефонна розмова А.Н.Косигина з Н.М.Тараки.
Міністр оборони Д.Ф.Устінов віддав розпорядження про додаткове розгортання ще двох дивізій ТуркВО (у квітні їх повернули в пункти постійної дислокації).
19 березня - Засідання Політбюро ЦК КПРС. Л.І.Брежнев: "Нам зараз не пристало втягуватися в цю війну".
20 березня - Н.М.Тараки прилетів до Москви, розмовляв з А.Н.Косигиним, А.А.Громико, Д.Ф.Устіновим, Б.Н.Пономаревим.
Відбулася зустріч з Л.І.Брежневим.
21 березня - Розкрита змова в Джелалабадськом гарнізоні.
6 квітня - В ДРА прибула радянська військова делегація на чолі з начальником Головного політуправління СА і ВМФ А.А.Епішевим.
5 травня - В ТуркВО почалося формування "мусульманського батальйону" ГРУ. Він комплектувався особами корінних національностей середньоазіатських республік.
24 травня - На засіданні Політбюро ЦК КПРС знов розглядалися і відхилювали прохання афганського уряду про введення військ.
Липень - В Баграм передислоковані пдб для охорони радянських транспортних літаків.
- У Афганістані почала роботу спецгрупа КДБ "Зеніт-1".
18 - 9 липня - кабул відвідав секретар ЦК КПРС Б.Н.Пономарев.
5 серпня - Заколот в 26-у парашутно-десантному афганському полку і батальйоні "Коммандос" (Кабул).
20 - 25 серпня - Візит в ДРА радянській військовій делегації на чолі з головнокомандуючим Сухопутними військами І.Г.Павловськім.
Вересень - До кабула прибула спецгрупа КДБ "Зеніт-2".
10 вересня - Брежнев прийняв в Москві Тараки.
14 вересня - Загострення фракційної боротьби в НДПА. За наказом Аміна арештований, а потім убитий Н.М.Тараки. Офіційно про смерть "по хворобі" було повідомлено тільки 10 жовтня. До цього часу кількість страчених новою владою досягла 50 тис. людина. 
22 листопаду - В ДРА прилетів заступник міністра внутрішніх справ СРСР генерал-лейтенант В.С.Папутін.
3-14 грудня - 2 пдб 345 опдп і "мусульманський батальйон" ГРУ перекинуті на авіабазу Баграм.
Початок грудня - Опозиція довела чисельність своїх озброєних формувань до 40 тис. людина і розвернула бойові дії проти нового уряду в 12 провінціях Афганістану.
- У ДРА прибув генерал КДБ Кирпіченко - перший заст. начальника зовнішньої розвідки КДБ.
8 грудня - На нараді у Л.Брежнева Андропов, Громико і Суслов обговорили положення в Афганістані. Вирішили в попередньому плані пропрацювати два варіанти: силами спецслужб усунути Аміна і поставити на його місце Б.Кармаля; послати якусь кількість військ для цієї ж мети.
10 грудня - Міністр оборони Д.Устінов повідомив начальника Генерального штабу Н.Огаркову про те, що Політбюро ухвалило попереднє рішення на тимчасове введення військ в ДРА, і поставив задачу готувати орієнтовно 75 - 80-тисячне угрупування військ. На Колегії МО СРСР Д.Устінов повідомив, що потрібно готувати угрупування військ. До військ відправлена директива № 312/12/00133.
Д.Устінов віддав усне розпорядження Н.Огаркову по формуванню нової загальновійськової армії в ТуркВО.
12 грудня - На засіданні Політбюро ухвалене рішення ввести радянські війська на територію Демократичної Республіки Афганістан.
13 грудня - Сформована оперативна група МО СРСР на чолі з першим заступником начальника Генерального штабу генералом армії С.Ф.Ахромєєвим, трохи пізніше групу очолив Маршал Радянського Союзу Г.Л.Соколов.
- Командуючий військами ТуркВО генерал-полковник Ю.П.Максимов наказав своєму першому заступнику генерал-лейтенанту Ю.В.Тухарінову готувати війська до введення. Той вилетів в Термез і був призначений першим командуючим 40-й армією.
14 грудня - До кабула прибула спецгрупа КДБ СРСР "Грім", що підсилила групу "Зеніт-2".
- У 22:00 оперативна група МО СРСР прибула в р. Термез.
17 грудня - "Мусульманський батальйон" висувався з Баграма і зосередився в районі резиденції Х.Аміна - палацу Тадж-бек (Кабул).
23 грудня - Оперативна група штабу ВДВ на чолі із заступником командувача ВДВ генералом Гуськовим прибула до кабула.
24 грудня - Директивою МО і НГШ № 312/12/001 визначені конкретні задачі на введення і розміщення військ на афганській території. Участь в бойових діях не передбачалася.
25 грудня - В 12:00 (моськ.) поступило розпорядження на перехід державного кордону. У 15:00 почалося введення військ (108 мсд, 103 гв.вдд).
27 грудня - Директивою МО СРСР № 312/12/002 були поставлені конкретні бойові задачі на придушення опору бунтівників. У 19:30 почалася операція "Шторм-333" по захопленню палацу Тадж-бек і усуненню від влади Аміна. У 20:45 радіостанція кабула передала записане на плівку звернення Б.Кармаля до народів Афганістану.
29 грудня - Послання президента США Дж.Картера Л.Брежневу з украй негативною оцінкою цього акту.

1980 РІК
Січень - Частини радянських військ зайняли ключові райони країни, узявши під охорону 21 провінційний центр, об'єкти радянсько-афганської співпраці, 9 аеродромів.
- Угрупування військ: 75 тис. чол. (5 гв.мсд, 108 мсд, 103 гв.вдд, авіація і частини забезпечення).
4 січня - До кабула з Термеза прибула оперативна група МО СРСР на чолі з маршалом С.Л.Соколовим.
5 січня - Перші зниклі без вісті радянські військовослужбовці (провінція Баглан): підполковник Ю.А. Журавльов, молодший лейтенант Г.А. Кашлаков.
7 січня - Перша бойова операція радянських військ - деблокування н.п.Нахрин, де 1 січня повстав афганський артилерійський полк. Загинуло 2 радянські солдати, 3 радники.
8 січня - Виведений в Чирчик (ТуркВО) "мусульманський батальйон" ГРУ.
10 січня - Пленум ЦК НДПА, що оголосив склад керівних органів ДРА. Новий уряд очолив Бабрак Кармаль, який став також генеральним секретарем ЦК НДПА і Головою Революційної ради.
14 січня - Більшість країн-учасниць Генеральної Асамблеї ООН засудила дії СРСР і зажадала вивести війська.
20 січня - Група академіків на чолі з О.А.Богомоловим представила керівництву країни "Тези деяких міркувань про зовнішньополітичні підсумки 70-х років", в яких відзначила: "Введенням військ до Афганістану наша політика, очевидно, перейшла допустимі кордони конфронтації в третьому світі. Вигоди від цієї акції виявилися незначними в порівнянні із збитком, який був нанесений нашим інтересам."
Початок лютого - На околиці кабула душмани впритул розстріляли патрульну машину. Загинуло 12 радянських військовослужбовців.
19 лютого - Ухвала Ради Міністрів СРСР № 152-45, яке визначало питання фінансування і надання пільг особовому складу військ, що знаходяться в ДРА.
20 лютого - В кабулі спалахнуло повстання населення. Всі гарнізони в місті і околицях блоковані, зводяться барикади.
- Обстріляне посольство СРСР, загинуло декілька радянських громадян.
- Повсталі рушили до палацу; АРК - резиденції генсека ЦК ДПА.
- Черговий обіг нових властей до Москви про допомогу.
- Радянське командування одержало з Москви вказівку: "... Почати спільно з армією ДРА активні дії по розгрому загонів озброєної опозиції..."
23 лютого - Трагедія в тунелі Саланг: вихлопними газами отруїлося і загинуло 16 військовослужбовців  .
24 лютого - повстання придушене.
Кінець лютого - Радянським керівництвом (імовірно - за ініціативою Л.І.Брежнева) опрацьовується питання про вивід військ з Афганістану.
Початок березня - Обстріл штабу 40-й армії.
Березень - Завершена повна заміна сержантів і солдатів запасу (33,5 тис.чел.) військовослужбовцями термінової служби. Заміна офіцерів запасу (2,2 тис.чел.) і техніки, поставленої з народного господарства, завершена в листопаді.
- Початок активних бойових дій. Сформовані дві омсбр - 70-а гвардійська (під Кандагаром) і 66-а (Кабул).
Березень-травень - Бойові дії в провінції Кунар, в ущелині Панджшер, в районах Файзабада, Талукана, Баглана, Джелалабада.
- Проти бунтівників проведено 96 операцій, зокрема 54 - спільними зусиллями радянських і афганських частин.
Квітень - Конгрес США проголосував за виділення прямої і відкритої допомоги бунтівникам (15 млрд. дол.), офіційно узаконивши втручання в конфлікт в Афганістані.
- 66 омсбр зайняла місце постійної дислокації - р. Джелалабад.
28 квітня - Підписані перші укази Президії Верховної Ради СРСР про присвоєння звання Героя Радянського Союзу військовослужбовцем ОКСВ: майору В.К. Гайнутдінову, старшому лейтенанту С.П. Козлову, полковнику В.В. Коліснику, старшому сержанту А.Г. Міроненко (посмертно). Маршалу Радянського Союза С.Л. Соколову, старшому сержанту Н.П. Чепіку (посмертно), майору В.В. Щербакову, старшому лейтенанту Н.А. Шорникову (посмертно) і співробітникам КДБ - полковнику В.Ф. Боярінову (посмертно), капітану В.Ф. Карпухину, капітану 2 рангу Э.Г. Козлову.
Травень - Наказ МО СРСР, яким визначений термін служби в ОKCB для офіцерів - 2 роки.
- Початок будівництва військових городків для частин армії.
- Початок будівництва і устаткування заставши уздовж основних магістралей,
- Обстріл місця дислокації 181 мсп 108 мсд. Висаджені склади з боєприпасами і продовольством.
Загинуло 6 військовослужбовців.
- Бойові дії ведуться в 9 провінціях (з 26). 
Червень - Бойові дії ведуться в 15 провінціях.
- У частинах ОКСВ стали приймати телепрограми з Москви,
23 червня - Пленум ЦК КПРС одностайно схвалив рішення Політбюро про введення радянських військ до Афганістану. Визначена мета військової присутності - надання допомоги в стабілізації обстановки і віддзеркалення можливої агресії ззовні.
Липень - В СРСР виведена перша група військ - танковий полк 201-й дивізії, окрема арт.брига-да, ракетні дивізіони мсд (оперативно-тактичні ракети "Місяць"),
- Відкритий лист академіка А.Д.Сахарова Л.І.Брежневу і в ООН із засудженням введення військ до Афганістану.
- Ю.В.Андропов докладає зусилля для встановлення афгано-пакистанского діалогу і створення умов для висновку радянських військ.
3 серпня - В районі Кишима потрапив в засідку розвідувальний батальйон 201 мсд, загинуло 45 радянських військовослужбовців.
23 вересня - Командувачем 40-й армії призначений генерал-лейтенант Б.І. Ткач. 
Осінь - Друга Панджшерськая операція.
- Бойові дії в провінціях Капіса, кабул, Логар, Вардак, в гірському масиві Луркох (Фарах).
- "Чищення" Герата.
- Перша крупна операція - "Удар" - в центральних провінціях.
- Бунтівники (опозиціонери) приступили до устаткування в труднодоступних гірських районах складів і баз зброї, боєприпасів, продовольства, а також підготовці печер до зими.
За рік загинуло 1484 військовослужбовців ОКСВ, зокрема бойові втрати - 1229 люд. Втрати техніки: танків - 18, літаків - 1, вертольотів - 39; БТР, БМП, БРДМ - 173.

1981 РІК
Січень - Видані і стали поступати у війська програми по навчанню особового складу гірських батальйонів і курсантів учбових з'єднань, методичні допомоги і інструкції для мотострілкових підрозділів по веденню бойових дій в горах і віддзеркаленню нападів бунтівників на марші.
- Створення режимних зон навколо аеродромів, гарнізонів, найважливіших об'єктів, комунікацій.
- Продовження будівництва і устаткування сторожових застав і мостів. Всього їх - 862, на яких бути задіяно 20,2 тис. військовослужбовців.
- Набув чинності Закон про загальний військовий обов'язок ДРА.
- США узяли курс на силове протиборство з СРСР.
Січень-лютий - оперативно-військові операції по ліквідації контрреволюційного підпілля в містах кабул, Кандагар, Герат, Джелалабад, Хост. 
Березень - 3-а Панджшерськая операція.
- У восьми північних провінціях Афганістану (з 26) налічується 200 загонів бунтівників загальною чисельністю 8,5 тис.чел.
З весни - Помітне загострення обстановки.
- Дезертирство з армії ДРА прийняло масовий характер.
- У боротьбу проти нової влади і радянських військ включилася частина населення, яка раніше займала вичікувальні позиції.
10 травня - Лист воєначальників керівництву країни: "... необхідно оцінити реальне положення справ..."
Початок вересня - Операція "Мармоль": розгром бази бунтівників в 30 км на південь від р. Мазарі-Шаріф.
Вересень - Візит Б.Кармаля до Москви.
З 6 вересня - 4-а Панджшерськая операція ("Каньйон").
Середина жовтня - Ургунськая операція.
Жовтень - Введення в ДРА двох загонів спецназу (у Маймене і Акча).
Вересень-грудень - Проти моджахедів проведено 46 операцій, 250 дій чергових підрозділів.
Листопад - введення до Афганістану дев'яти окремих (мотострілкових) батальйонів охорони для посилення безпеки найбільших радянських і афганських авіабаз радянської і афганської авіації.
Протягом року - Бойові дії особливо активно проводилися в провінціях Логар, Пактія, Нангархар, навколо кабула.
Осінь - Перша заміна офіцерів.
Грудень - Операція по розгрому крупного базового району бунтівників Дарзаб на півночі країни.
Жовтень-грудень - Епідемія гепатиту в частинах 40-й армії.
За 1981 рік - Організовано 4 пункти збору і відправки тіл загиблого особового складу (Шинданд, Баграм, кабул, Кундуз).
- За даними Генштабу, бути знищено понад 20 тис. бунтівників, полонено - 7763, захоплено до 12 тис. одиниць стрілецької зброї, 1,5 млн. різних боєприпасів, 79 ДШК, 22 міномети і ін.
- Загинуло 1298 військовослужбовців ОКСВ.
- З числа радників загинуло 22 і поранено 53 офіцери.
- Втрати техніки: літаків - 4, вертольотів - 22, танків - 28, БТР, БМП, БРДМ - 128, знарядь і мінометів - 17.

1982 РІК
Січень - Бойові дії в Кандагаре.
Кінець січня - початок лютого - Бойові дії в зеленій зоні Джабаль-Уссарадж, Чарікар, Махмудраки.
На 1 березня - в стані бунтівників кількість загонів досягла 900 чисельністю до 50 тис. людина.
Березень - Перші мотоманевренниє групи прикордонних військ стали у вузлових точках північних районів ДРА.
Квітень - Заст. Генерального секретаря ООН Д.Кордовес відвідав кабул і Ісламабад з метою підготовки грунту для проведення переговорів, які відбулися в Женеві в червні (перший раунд).
- Операція в провінції Німруз.
16 травня - червень - 5-а Панджшерськая операція. У ній бути задіяно 36 батальйонів (20 афганських і 16 радянських, загальною чисельністю близько 12 тис.человек), більше 320 одиниць бронетехніки, 155 знарядь і мінометів, 104 вертольоти і 26 літаків.
Радянські підрозділи втратили 93 люди убитими і 343 пораненими.
Серпень-вересень - 6-а Панджшерськая операція, але і цього разу керівництво Афганістану не закріпило успіх становленням органів влади на місцях.
3 листопаду - трагедія на Саланге: зіткнення двох колон в тунелі, загинуло від задухи 64 радянських і 112 афганських військовослужбовців.
10 листопаду - Помер Л.І.Брежнев.
З 1982 року - Скорочена кількість особового складу, що направляється до Афганістану, покликаного з середньоазіатських республік. Приблизно 60 відсотків солдатів і сержантів - вихідці з європейської частини Росії, Уралу, Сибіру і Далекого Сходу.
За 1982 рік - у бунтівників з'явилися ПЗРК (переносні зенітно-ракетні комплекси) "Стріла-2" радянського, китайського, єгипетського виробництва.
- Загинуло 1948 військовослужбовців ОКСВ, зокрема бойові втрати - 1623.
- Втрати техніки: танків - 17, бронетехніки - 107, знарядь і мінометів - 14, літаків - 7, вертольотів - 33.

1983 РІК
2 січня - В Мазарі-Шаріфе душмани викрали групу (16 люд.) наших цивільних фахівців. Звільнити їх вдалося тільки через місяць, при цьому шестеро з них загинуло.
17 січня - Сумісна ухвала ЦК КПРС і СМ СРСР про пільги "афганцям". 
Січень - Бойові дії в провінції Логар.
3 березня - Газета "Таймс" писала, що Ю.В.Андропов реально готував шляхи для можливих дипломатичних кроків в Афганістані, вперше офіційно визнавши у пресі, що "... наші хлоп'ята в Афганістані гинуть від куль повстанців і що сили опору настільки могутні і досвідчені у віданні бойових дій в горах, що в змозі ефективно діяти проти радянської піхоти і танків".
28 березня - Зустріч Д.Кордовеса з Ю.В.Андроповим.
Квітень - Операція по розгрому загонів опозиції в ущелині Ніджраб (провінція Капіса). Радянські підрозділи втратили 14 чоловік убитими і 63 - пораненими.
19 травня - Радянський посол в Пакистані Смірнов офіційно підтвердив прагнення СРСР і Афганістану "призначити терміни висновку контингенту радянських військ".
2 червня - Директива командувача військами ТуркВО "Про заходи по підвищенню якості вводить до ладу офіцерів, що прибувають по заміні у війська 40-й армії."
12 червня - Директива командувача військами ТуркВО - в цілях впорядкування системи вводить до ладу поповнення, що прибуває.
На 1 липня - З 286 повітів і волостей Афганістану під повним контролем уряду числиться тільки 50, під частковим (тільки центри) - 156.
- З донесення Маршала Радянського Союзу С.Соколова: "... реально положення в ДРА таке, що навіть в містах провінцій і повітів контроль обстановки урядові сили здійснюють часто формально і лише вдень, а вночі - бунтівники..."
Осінь - Вперше загони опозиції не пішли на зиму на відпочинок до Пакистану і Ірану. Почалося створення укріпрайонів і баз безпосередньо в Афганістані.
4 листопаду - Командуючим 40-й армією призначений генерал-лейтенант Л.Е.Генералов.
На кінець 1983 р. - Всього було 212 спеціалізованих центрів і пунктів підготовки бунтівників (178 - на території Пакистану і 34 - в Ірані), що дозволяють здійснювати підготовку понад 75 тис. людина в рік.
За рік - В похоронках найчастіше називаються: Кундуз, Пулі-Хумрі, кабул, Герат, Шинданд, Кандагар.
- Загинуло 1446 військовослужбовців ОКСВ, зокрема 33 - свердловчан.
- Втрати техніки: танків - 13, бронетехніки - 186, авіатехніки - 33.

1984 РІК
З початку року - У моджахедів з'явилася велика кількість реактивних снарядів і установок до них китайського виробництва.
- З'явилися американські ПЗРК "Стінгер" і англійські "Блоупайп". На 20 квітня кількість "Стінгеров" досягала 47. За 1984 рік бути відмічено 62 пуски ПЗРК.
Лютий - Введення 3-го батальйону спецназу під Кандагар.
Березень - Перекидання батальйонів спецназу до пакистанської межі (1-й - в Джелалабад, 2-й - під Газні).
Кінець лютого - початок березня - Бойові дії в провінціях Парван, Капіса, кабул, Лагман.
Лютий-квітень - Танковий полк 108 мсд переформований в 682 мсп і передислокований в Панджшер.
З 15 квітня - Почав здійснюватися силами батальйонів спецназу план "Завісу" по прикриттю караванних маршрутів (всього їх було близько 200), по яких з території Пакистану доставлялися зброя і боєприпаси.
З 21 квітня - Чергова операція в Панджшерськом ущелині. Один з прикладів грубої помилки, що привела до невиправданої загибелі людей. Батальйон потрапив в засідку: 53 убитих, 58 поранених.
Січень - травень - Проведено 85 операцій, з них 51 - сумісна з частинами афганської армії і 34 - самостійних афганських частин.
- Знищено 18 тис. бунтівників, захоплено 3839 одиниць стрілецької зброї, 146 ДШК, 42 міномети, 101 РПГ.
- Найкрупнішими по складу, силам, що привертаються, і засобам, тривалості і значущості були операції в долинах річок Панджшер, Андараб і в "зелених зонах" навколо міст кабул і Герат.
Вересень - Введення 4-го батальйону спецназу (Баграм), весною 1985 р. передислоковано в район Бараки.
Грудень - Операція по розгрому базових районів бунтівників в горах Луркох (провінція Фарах), розташованих в трьох ущелинах.
Підсумки 1984 р. - самий кровопролитний рік в історії афганської війни.
- Загинуло 2343 військовослужбовців ОКСВ.
- Втрати: танків - 7, бронетехніки - 88, літаків - 17, вертольотів - 49.

1985 РІК
Початок року - Диверсія на авіабазі ВВС ДРА (Шинданд): висаджено 11 бомбардувальників МУЛ-28. Весь авіаційний полк згорів дотла.
Весна - Збільшена кількість батальйонів спеціального призначення (з чотирьох до восьми), що ввійшли до складу двох бригад спецпризначення.
Березень - Введення 12 мсп (з Прибалтійського військового округу) до складу 5 гв.мсд (район Герата).
19 квітня - Командуючим 40-й армією призначений генерал-лейтенант І.А.Родіонов.
Кінець квітня - Чергова військова операція в ущелині Панджшер проти формувань А.Ш.Масуда.
21 квітня - "Мараварськая" драма: у ущелині на пакистанській межі загинуло 28 розвідників спецназу.
26 квітня - Група радянських і афганських військовополонених (24 люд.), що містилися протягом декількох років в спеціальній в'язниці в районі Бадабера (24 км на південь від Пешавара в Пакистані), зробила озброєний виступ з метою звільнитися з полону. Всі загинули в бою з душманамі.
Травень - Бойові дії в провінції Гильменд.
Травень-червень - Бойові дії на всьому протязі Кунарського ущелини від Джелалабада до Барікота (170 км). Під час операції вертольотами десантувалося більше 11 тис.чел. (підрозділи 103 гв.вдд, 66 омсбр, 56 одшбр, 108 мсд, 201 мсд, 44 ісп, ВВС 40-й армії).
Середина року - Радянським урядом узятий курс на політичне рішення афганської проблеми. М.С.Горбачев доручив Політбюро переглянути політику відносно Афганістану.
19 жовтня - В ході бойових дій в ущелині Панджшер в результаті помилки в орієнтуванні від переохолодження загинули 5 військовослужбовців і 35 одержали обмороження різного ступеня.
Жовтень - Бойові дії в провінціях Фарах, Баглан, Капіса, Парван. В кінці року для закриття кордону стали застосовуватися мотострілкові частини.
- Б.В.Громов: "Обстановку в 1985 році можна було охарактеризувати одним словом - тупикова".
- Проведено більше 80 операцій.
- ОКСВ досяг своєї максимальної чисельності - 108,8 тис.чел. (з них військовослужбовців - 106 тис.), зокрема в бойових частинах - 73,6 тис.
- Втрати бунтівників склали 17 тис.чел.
- Втрати ОКСВ - 1868 люд.
- "Найчорніший" рік для наших прикордонників - 124 загиблих.
- Втрати техніки: танків - 18, бронетехніки - 185, авіатехніки - 66.
- Захоплено бунтівниками 36 наших військовослужбовців, пропало без вісті - 37.

1986 РІК
Лютий - В доповіді на XXVII з'їзді КПРС М.С.Горбачев повідомив про вироблення з афганською стороною плану поетапного висновку військ.
- Операція проти угрупування А.Басира (Бадахшан); розгром перевалочної бази Марульгад (Нангархар).
Березень - Бойові дії в районі Шекуде (Пактія); повторна операція в Марульгаде; операція проти угрупування Вадуда (Бадахшан); операція в районі ущелини Апудела (Забаль).
Квітень - Операція проти угрупувань Наджмуддіна (Бадахшан) і С.Мансура (Баглан).
- Операція в Пактії (у районі Хоста) - розгром бази "Джавара".
30 квітня - Командуючим 40-й армією призначений генерал-лейтенант В.П.Дубинін.
4 травня - Пленум ЦК НДПА. Генеральним секретарем вибраний Наджіб. Почалося формування курсу на національне примирення.
10-25 травня - Бойові дії в провінції Пактія (повіту Дадж і Аліхейль). 
Червень - Бойові дії в провінції Кандагар.
- Бойові дії в провінції Парван (ущелина Панджшер).
- Бойові дії в провінції Лагман.
На 15 липня - В складі 40-й армії всього 133 батальйони і дивізіон. З них 82 батальйони (дивізіони) виконували охоронні функції.
До ведення бойових дій могло бути підключити не більш 51 батальйонів і дивізіону.
- Чисельність "духів" досягла 150 тис. людина.
18-26 серпня - Бойові дії в провінції Герат, ліквідація угрупування в "зеленій зоні" міста, розгром бази-арсеналу Какатзі-Шудаої.
13 жовтня - На засіданні Політбюро ЦК КПРС М.С.Горбачев: "... воюємо вже шість років. Якщо не міняти підходів, то воюватимемо ще 20-30 років..."
15-30 жовтня - Висновок 6 полків ОКСВ: 1 танкового, 2 мотострілкових і 3 зенітно-артилерійських - 8 тис. людина.
31 грудня - Надзвичайний і розширений пленум ЦК НДПА. Визначений курс на національне примирення.
За рік - Відмічено 847 пусків ПЗРК. Збито 26 літаків і вертольотів.
- Допомога США опозиції склала 500 млн. дол.
- Обстановка: "Немає жодної військової задачі, яка не була б виконана, а результату немає... Вся річ у тому, що військові результати не закріплюються політичними ..." (С.Ф.Ахромєєв).
- Загинуло 1333 військовослужбовців ОКСВ.
- Втрати техніки: танків - 14, бронетехніки - 126, авіатехніки - 61.

1987 РІК

Друга половина січня - Опозиція активізувала бойові дії.
15 січня - Початок проведення політики національного примирення.
16 січня - 21 лютого - Операція "Удар" (провінція Кундуз).
4 лютого - 11 березня - Операція "Шквал" (провінція Кандагар). 
2 березня - 21 березня - Операція "Гроза" (Газні).
8 березня - З території Афганістану реактивними снарядами обстріляний р. Пяндж (Таджикистан).
8 березня - 21 березня - Операція "Круг" (Кабул, Логар).
11 - 21 квітня - Бойові дії в провінції Герат.
12 - 24 квітня - Операція "Весна" (провінція кабул). 
Травень - Операція "Залп" (провінція Логар, Пактія, кабул).
- Операція "Південь-87" (провінція Кандагар, долина річки Аргандаб).
1 червня - Командуючим 40-й армією призначений генерал-лейтенант Б.В.Громов.
9 жовтня - Газета "Червона зірка" писала: "Караванна війна нині досягла апогею. Тільки в серпні бути знайдено близько 200 дрібних і великих караванів і транспорту із зброєю. На жаль, тільки половину вдалося розгромити".
Листопад - Початок операції "Магістраль" по деблокуванню дорогі Гардез - Хост (завершена на початку 1988 р.).
За рік - Допомогу США опозиції 700 млн.долл.
- Втрати ОКСВ - 1215 чоловік, зокрема бойові втрати - 1004, від бойових поранень - 95, від небойових поранень - 33, від травм  - 57, від захворювань - 59, військових радників - 16.

1988 РІК
Січень - Завершилася операція "Магістраль", що почалася в листопаді 1987 року.
9 лютого - В газеті "Правда" опубліковано заяву Генерального секретаря ЦК КПРС М.С.Горбачева по Афганістану. У цій заяві визначені терміни висновку радянських військ.
Березень - З довідки ГРУ: "... об'єми офіційної допомоги США контрреволюції перевищили 2 млрд. дол. У 1988 році планується допомога в сумі більше 700 млн. дол.". 
3 березня - Підписаний Указ Президії Верховної Ради СРСР про привласнення звання Героя Радянського Союзу молодшому сержанту Ісламову Ю.В. (посмертно).
14 квітня - Представники Республіки Афганістан, Ісламської республіки Пакистан, СРСР і США підписали угоду про взаємозв'язок для врегулювання положення, що відноситься до Афганістану, і інші документи. Женевські угоди набули чинності з 15 травня. Визначено, що половина радянських військ повинна бути виведена до 15 серпня, а висновок всієї 40-й армії завершиться протягом дев'яти місяців.
На 15 травня - Близько 60 відсотків території Афганістану контролювалося опозицією. Чисельність ОКСВ склала 100300 чоловік.
15 травня - 1 серпня - Радянські війська виведені з гарнізонів Джелалабад, Газні, Гардез, Кандагар, Лашкаргах, Файзабад, Кундуз.
7 серпня - Урядові війська РА, не чинячи опору, бігли з Кундуза. Окрім Кундуза, бунтівники захопили Ханабад, Талукан, Баміан.
15 серпня - Перший етап висновку військ завершений. Афганістану передано близько 2300 об'єктів різного призначення - городки, склади, госпіталі.
За другу половину року - Силами 40-й армії захоплено 417 караванів опозиції, що виходили з Пакистану і Ірану.
Грудень - М.Горбачев на 43-й сесії Генеральної Асамблеї ООН виступив з ініціативою про припинення з 1 січня 1989 року вогню між всіма протиборчими сторонами з одночасним припиненням поставок озброєння опозиції і урядовим військам. Проте це знову не було підтримано, що давало можливість афганському керівництву поводитися з проханнями: "Припинити виведення військ".
За рік - В результаті бойової діяльності 40-й армії захоплено більше 1000 зенітних гірських установок і більше 30000 реактивних снарядів до них, більше 700 мінометів і приблизно 25000 мін...
- Втрати ОКСВ склали 759 чоловік.
- Втрати техніки: танків - 22; бронетехніки - 176; знарядь і мінометів - 70; літаків - 16; вертольотів - 14.
Категорія: Афганська війна | Додав: Slavik
Переглядів: 2044 | Завантажень: 23 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
"Пошук"
Пошук
Фото
Пошукові сайти
Подвиг народа
ЗНО
Вісті Рахівщини
Новини Рахівщини
Baranuk and Merklo © 2024 При будь-якому використанні матеріалів гіперпосилання на //poshuk.ucoz.ua/обов'язкове. Сайт управляється системою uCoz